JERZYK - NASZ SKRZYDLATY SĄSIAD (projekt zakończony)

Jerzyk jest jednym ze sztandarowych miejskich gatunków ptaków – przez całe lato możemy obserwować go w pobliżu jego gniazd w budynkach i podczas żerowania wysoko na niebie. Mimo to, wiele osób myli go z jaskółką i niewiele wie o jego biologii, a przede wszystkim o jego pożytecznej dla człowieka funkcji.  Z naszych doświadczeń związanych z prowadzeniem zajęć w szkołach wynika, że wiedza na temat ptaków gniazdujących w mieście, także w budynkach wciąż jest niewielka. Uczniowie często byli zdziwieni faktem, że w mieście żyje tak wiele gatunków ptaków. Wskazuje to na potrzebę prowadzenie edukacji w tym temacie.Jerzyk jest jednym ze sztandarowych miejskich gatunków ptaków – przez całe lato możemy obserwować go w pobliżu jego gniazd w budynkach i podczas żerowania wysoko na niebie. Mimo to, wiele osób myli go z jaskółką i niewiele wie o jego biologii, a przede wszystkim o jego pożytecznej dla człowieka funkcji.  Z naszych doświadczeń związanych z prowadzeniem zajęć w szkołach wynika, że wiedza na temat ptaków gniazdujących w mieście, także w budynkach wciąż jest niewielka. Uczniowie często byli zdziwieni faktem, że w mieście żyje tak wiele gatunków ptaków. Wskazuje to na potrzebę prowadzenie edukacji w tym temacie.

 

Realizując projekt przeprowadziliśmy ponad 100 bezpłatnych zajęć dotyczących jerzyków dla uczniów warszawskich szkół podstawowych. Pojedyncze zajęcia trwały godzinę lekcyjną i w większości (poza przypadkami deszczowej pogody) odbywały się w terenie – w najbliższej okolicy szkoły. Obserwowaliśmy jerzyki i szukaliśmy miejsc, które związane są z gniazdowaniem i ochroną tego gatunku: skrzynek lęgowych, potencjalnych miejsc gniazdowania, a nawet budynków, w których jerzyki gniazdują kolonijnie – jeśli takowe znajdowały się w pobliżu szkoły. Poznawaliśmy biologię, ekologię i zagrożenia jerzyka pracując z ulotkami edukacyjnymi zachowanymi w atrakcyjnej, komiksowej konwencji. Szkołom, które wzięły udział w projekcie oferowaliśmy także materiały edukacyjne (ulotki edukacyjne i scenariusze zajęć dla nauczycieli), pozwalające im na przeprowadzenie podobnych zajęć z klasami, których projekt nie objął.

Stworzyliśmy także podstronę internetową z informacjami o tym, jak każdy z nas może przyczynić się do ochrony jerzyka. Więcej o jerzyku przeczytasz na naszej stronie w zakładce o jerzyku.

PROJEKT DOFINANSOWANY PRZEZ